افتتاح پروژه های ارتباطی استان یزد، ارائه گزارش عملکرد و اهم اقدامات اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان


مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد در مصاحبه با خبرنگار صدا و سیمای مرکز یزد، ضمن ارائه گزارش عملکرد و اهم اقدامات، اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان، از بهره برداری پروژه های ارتباطی توسعه روستایی در استان، با اعتباری بالغ بر 67 میلیارد ریال به مناسبت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و ایام مبارک دهه فجر خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد، محمدرضا پاکدل با اعلام این خبر افزود: پروژه های بهره برداری شده شامل اجرای 61 کیلومتر فیبر نوری روستایی و توسعه و تکمیل پوشش همراه روستایی در استان است.

پاکدل گفت: با بهره برداری از این پروژه ها، کیفیت ارتباطات افزایش و دسترسی روستاها به اینترنت پرسرعت و اتصال به شبکه ملی اطلاعات فراهم شده که در راستای تحقق ایران هوشمند انجام می شود.

"عملکرد و اهم اقدامات اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان"

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد وضعیت و جایگاه مناسب استان در کشور را نتیجه عملکرد خوب شرکت‎‎های خدمات دهنده ارتباطی، اپراتورها و همه فعالان و دست اندرکاران این بخش دانست و افزود: استان یزد در شاخص توسعه یافتگی فناوری اطلاعات و ارتباطات (IDI) در رتبه سوم کشور قرار دارد.

پاکدل، در بیان مهم‌ترین شاخص‌های ارتباطی، ظرفیت پهنای باند ورودی استان را به میزان 220 گیگابیت بر ثانیه عنوان کرد که حداکثر تا 48 گیگابیت بر ثانیه از این ظرفیت توسط اپراتورها و مردم استفاده می‌شود که نسبت به سال گذشته دو برابر شده است، و با عملکرد خوب مدیریت ارتباطات زیرساخت استان ضمن فراهم شدن شرایط پایدار ارتباطی، ظرفیت مناسبی در اختیار استان قرار گرفته است.

رییس شورای مدیران حوزه فاوای استان یزد با بیان اینکه تمام شهرهای استان از پوشش نسل های سوم و چهارم تلفن همراه برخوردارند، افزود: در شش ماه گذشته، اخذ مجوز ارتقاء تکنولوژی 7 سایت تلفن همراه روستایی به نسل 4 موبایل (4 سایت راه اندازی و 3 سایت در مرحله اجراست)، اخذ مجوز ایجاد 16 سایت جدید تلفن همراه روستایی به منظور توسعه پوشش موبایل بیش از 30 روستای استان، اخذ مجوز بهینه سازی 7 سایت تلفن همراه روستایی به منظور بهبود پوشش موبایل، صورت گرفته است.

پاکدل افزود: اجرای بیش از 61 کیلومتر از پروژه 123 کیلومتری فیبر نوری روستایی و اخذ مجوز 150 کیلومتر دیگر به منظور ارتقا پهن باند مراکز و سایت های تلفن همراه روستایی، مجوز نصب و راه اندازی 25 دستگاه خودپرداز روستایی در روستاهای پرجمعیت و نیازمند دستگاه خودپرداز، اخذ شده است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد از اجرای طرح پایش ارتباطات و جمع آوری اطلاعات 337 روستای بالای 20 خانوار استان یزد، با هدف رصد وضعیت ارتباطی روستاهای استان یزد خبر داد.

همچنین جهت پاسخگویی به مردم شریف و رسیدگی به شکایات، بستر مناسب در پرتال اداره کل، سامانه اینترنتی و تلفنی 195 وهماهنگی با مرکر سامد استان ایجاد شده است.
در حوزه توسعه دولت الکترونیکی نیز این اداره کل به عنوان دبیر کارگروه توسعه دولت الکترونیکی استان فعال می باشد.

رییس کارگروه استانی دفاتر پیشخوان دولت، با اشاره به ابلاغ آیین نامه اصول حاکم بر صدور پروانه دفاتر پیشخوان دولت و بخش عمومی غیردولتی و دفاتر ICT روستایی، گفت: ساماندهی صدور پروانه جدید، تمدید و اصلاح پروانه و پیگیری تخلفات احتمالی نیز در کمیته مرتبط انجام می شود.

پاکدل با توجه به اهمیت فعال بودن استان در حوزه فضایی، از سفر دکتر براری، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان فضایی ایران در آذر ماه به استان یزد و به دنبال آن تعامل و پیگیری های لازم از سازمان مذکور جهت بهرمند شدن دستگاه ها و ادارات دولتی و کسب و کارهای نوپا و دانش بنیان از ظرفیت های این حوزه در زمینه داده ها و تصاویر فضایی و گردشگری فضا پایه خبر داد.

وی افزود: از دیگر اقدامات مهم این اداره کل، مدیریت بحران ارتباطات و فناوری اطلاعات در هماهنگی با مدیریت بحران استان، در انجام مانور مشترک یزد، کرمان و مانورهای درون استانی و حضور فعال در نمایشگاه ایمنی در بحران بوده است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد، در راستای طرح مهارت آموزی آشنایی سربازان وظیفه با مفاهیم مربوط به امنیت شبکه از برگزاری اولین آزمون طرح مهارت‌آموزی کارکنان وظیفۀ نیروهای مسلح برای سربازان نیروی انتظامی استان یزد با همکاری اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان خبر داد و تاکیید کرد، دوره های مهارت آموزی حوزه ICT می تواند کمک قابل توجهی به اشتغال سربازان وظیفه پس پایان خدمت در این حوزه و یا به کار گیری موثر این مهارت ها در سایر مشاغل باشد.

پاکدل گفت: از دیگر اقدامات مهم این اداره کل، برگزاری دوره های آموزشی تخصصی در راستای برنامه های توسعه توانمندی های نوآوری و کارآفرینی در سطح استان است و دوره بکارگیری موثر اسکرام و دوره آموزشی دیجیتال مارکتینگ و رویداد دو روزه کسب و کار بازی سازی در راستای این طرح با همکاری این اداره کل برگزار شده است و در آینده نزدیک دوره تامین مالی، مدل سازی مالی و ارزشگذاری استارت آپ ها برگزار می شود.

وی در پایان، اظهار امیدواری کرد که با توسعه استان در حوزه ICT و استفاده بهینه از زیرساخت های ارتباطی موجود، زمینه اشتغال نیروهای تحصیل کرده و دانشی، رونق کسب و کارها، تولید و مهاجرت معکوس نخبگان به استان فراهم شود.

آدرس کوتاه :